Pesimismus, či optimismus?

11. října 2016 v 17:22 | L. Spirit |  Mae litterae
V poslední době jsem neměla příliš tvůrčí náladu. Tedy, abych byla přesná, tvůrčí nálada by byla, ale čas k jejímu vyjádření ne. Takže Vám teď zoufale předkládám svou slohovou práci do jazyka českého, se kterou jsem sice vrcholně nespokojená, přesto jsem byla ohodnocena známkou jedna. Proto se Vás ptám, jak byste ji hodnotili Vy? (Požádala bych, aby jste obsah brali s nadsázkou, protože přeci jen, je to slohová práce do školy...)


"Není nic smutnějšího než mladý pesimista, leda starý optimista."
Mark Twain
Souhlasí čtenář s tímto výrokem? Já si myslím, že touto jedinou větou vyjádřil Mark Twain velice výstižně podstatu vnímání světa a vlastně i života. Na začátku doufáme, že se věci obrátí k lepšímu. Přestože se tak nestane, stále doufáme, že nám jednou vše vyjde přesně podle našich plánů. A když v pokročilejším věku začneme pomalu poznávat, že situace se nikdy nevyvine podle našich plánů, pochopíme, že jsme celý svůj dosavadní život mohli proplout v tichém pesimismu, přičemž bychom mohli být překvapeni pouze příjemně.
Pokud bychom si prošli klady a zápory obou smýšlení, došli bychom pravděpodobně k závěru, že optimista má více možností k užívání si života, na druhou stranu bývá velmi často zklamán. Naproti tomu pesimista může být, jak již bylo řečeno, překvapen pouze mile a většinou nezažívá velká zklamání (možná je to tím, že je v podstatě zklamán permanentně).
Čtenář nejspíš očekává, že jako řešení navrhnu klasicky "zlatou střední cestu", ale podle mého názoru by se v tomto případě jednalo o nejhorší východisko. Představte si člověka, který by byl příliš pesimistický na to, aby se pouštěl do nových věcí a zároveň by byl zarmoucen z neúspěchu, kdyby v něm zůstávala jiskřička optimismu. To by bylo skutečně smutné.
Proto rozhodnutí nechávám na čtenáři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 12. října 2016 v 21:18 | Reagovat

Nebyl bych přísnější než daný učitel / učitelka. Vadí mi snad jen to, že je úvaha dost krátká -- ale to tak už se školními pracemi obvykle bývá.

Sám soudím, že jsme jako lidé naprogramováni k optimismu (a věda mi dává za pravdu) a na tom vlastně není nic špatného. Nejspíš bychom se docela rychle zbláznili, pokud by tomu tak nebylo -- nebo přinejmenším ta méně šťastná část z nás.

Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že je optimismus jen určitá droga produkovaná naším mozkem a příliš jí věřit nám může ve výsledku uškodit. Viz třeba https://psychologie.cz/optimismus-kdy-je-vyhodou-kdy-nam-skodi/ = optimismus jako kognitivní chyba.

Pesimismu obecně moc nefandím, zvlášť je-li absolutní. Chápu lidi znechucené politikou, společenskou situací a tak podobně, ale neustálé nostalgické pohledy do minulosti a ublížené tlachání o tom, jak bývalo líp (nebývalo...) mě dokáží znechutit.

2 BenyN BenyN | E-mail | 16. ledna 2017 v 20:19 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

3 Hrobárka Hrobárka | Web | 31. března 2018 v 23:48 | Reagovat

Škoda, že tento blog chcípol tak rýchlo ako začal :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama